BIMService

O BIM

BIM – modelowanie informacji o budynku. Innowacyjna technologia BIM polega na stworzeniu parametrycznego modelu 3D w wirtualnym świecie. Building Information Modeling ( BIM ) jest terminem bardzo trudnym do zdefiniowania. Technologia ta bardzo dynamicznie rozwija się od paru lat i stanowi przyszłość w szeroko pojętym budownictwie.

Odwzorowanie rzeczywistego budynku od wielu lat stanowi wyzwanie dla architektów oraz inżynierów.Przedstawienie obiektu tak jak będzie wyglądał po jego wzniesieniu można zrealizować na wiele sposobów najbardziej popularne są rysunki 2D w popularnych formatach pdf czy też dwg. Stanowią one szereg informacji na podstawie których można wykonać budynek, jednak aby odnaleźć się w niezliczonej ilości szkiców niezbędne jest doświadczenie oraz duża wiedza. Ułatwienie może stanowić wizualizacja 3D (często mylona z BIM) na podstawie której możemy zobaczyć rzeczywisty wygląd obiektu. Innowacją jest jednak technologia BIM (ang.  Building Information Modeling) czyli modelowanie informacji o budynku u podstawy której leży praca na modelach parametrycznych. Model stworzony w tej technologii zawiera wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. BIM nie jest rzeczą lub rodzajem oprogramowania, jest to działalność człowieka, która prowadzi do fizycznego i funkcjonalnego odzwierciedlenia właściwości budynku

BIM

Model parametryczny powstaje na podstawie szczegółowej analizy dokumentacji dwuwymiarowej obiektu. Głównym zadaniem zespołu wykonującego model 3D jest wychwycenie niezgodności, błędów i braków w dokumentacji. Najczęstsze problemy to kolizje elementów, brak informacji czy też różnice w definicji materiałów. Poza tym model musi zawierać zarówno wszystkie elementy konstrukcyjne jak i warstwy wykończeniowe których ilość jest zdefiniowana   w bardzo precyzyjny sposób. Dzięki temu możemy uniknąć błędów podczas zamawiania materiałów. Cyfrowy model, poprzez przekazywanie go przez wszystkie fazy projektowania, konstruowania oraz zarządzania, wzbogacany jest sukcesywnie o szereg nowych informacji.  Następnie tak zebrane informacje w postaci parametrycznego modelu 3D można w prosty sposób wykorzystać do tworzenia wszelakich raportów a także analiz. Są to między innymi widoki, przekroje, rzuty, wizualizacje zestawienia materiałów a także listy elementów, które są nieodzowną częścią detalowania stali. Dzięki takiemu zasobowi danych można w bardzo wygodny i łatwy sposób sporządzić kosztorys danych robót. Dokładny kosztorys jest niezwykle ważną kartą przetargową w dzisiejszym przemyśle budowlanym, na podstawie dokładnych danych zawartych w modelu wykonanie kosztorysu jest zautomatyzowane i niezwykle dokładne.

Tworzenie modelu 3D wymaga dużej uwagi projektanta oraz większego nakładu pracy niż tworzenie standardowych rysunków 2D, lecz późniejsza praca z modelem trójwymiarowym jest o wiele bardziej wydajana i efektywna a wykrycie 99% błędów na etapie modelowania eliminuje uciążliwe i niejednokrotnie bardzo kosztowne problemy na etapie realizacji.

W ciągu całego procesu realizacji inwestycji użytkownicy modelu mają do  dyspozycji szereg prostych opcji zmiany i aktualizacji fragmentów obiektu, a swoje uwagi mogą prezentować w  bardzo czytelny sposób, dzięki temu inwestycja przebiega w sposób płynny bez strat czasowych oraz finansowych.


BIM

Główne korzyści wynikające z wykorzystania technologii BIM: 

  • Skrócenie czasu realizacji budynku
  • Ograniczenie problemów podczas realizacji obiektu
  • Zwiększenie kontroli nad kosztami inwestycji
  • Poprawa efektywności
  • Wyższy poziom koordynacji

.


WSPÓŁPRACUJEMY Z:


NIP: 549-240-65-60 | REGON: 123212238
BIMService © 2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.